Boliger for alle

"København skal ikke kun være en by for de velhavende. SAB bygger boliger for alle," siger John B. Sørensen, formand i SAB

>Læs historien bag SAB

Administration

SAB har besluttet, at den almene administrationsorganisation KAB skal hjælpe SAB. 

I det daglige er det derfor KAB, der står for:

  • Udlejning af SAB's lejemål
  • Drift af SAB's boligafdelinger
  • Samarbejde med SAB's lokale ejendomskontorer
  • Personale
  • Servicering af beboervalgte
  • SAB's og de enkelte afdelingers økonomi

Læs mere på KAB's hjemmeside

 

SAB er medejer af KAB

KAB er ejet af de boligorganisationer, som organisationen administrerer. De fleste er i hovedstadsområdet. SAB er en af de største boligorganisationer, der er medejer af KAB.

KAB-medarbejdere i administrationen

 

Grøndalslund, Himmerlandshuse, Holmehusene, Jydeholmen, Jyllandshuse, Lønstruphuse, Rebildhuse, Stilledal.

Chefkonsulent:          Michael Willer-Jensen

Driftschef:                 Per Rydsø

Sekretær:                  Malene Ahlgren

Økonomimedarb.:     Sladjana Popovic

 

Falsterbo, Glumsøparken, Humlevænget, Husum Vænge, Langelandshus, Lollikhuse, Rolandsgården, Toften I & II.

Chefkonsulent:           Niels B. Rasmussen

Driftschef:                  Anders Hornehøj

Sekretær:                   Merete Rigenstrup

Økonomimedarb.:     Jeanette Dongsted

 

Bellahøj I & II, Bellahøj III, Bonderupgård Plejeboliger, Grøndals Ældreboliger, Sallinghus, Tusindfryd.

Chefkonsulent:          Michael Willer-Jensen

Driftschef:                 Søren Rygaard Andersen

Sekretær:                  Merete Rigenstrup

Økonomimedarb.:     Ragavan Rudran

 

Abildgården, Brohuset, Flexibo, kastrupvej Ungdomsboliger, Livornoparken, Sejlhuset, Strandlodshus, Voldboligerne, Wittenberghus.

Chefkonsulent:          Anne Mette F. Svendsen

Driftschef:                  Bo Dalgaard

Sekretær:                  Anette Lærkesen / Malene Ahlgren

Økonomimedarb.:     Jakob Monrad Nielsen, Sladjana Popovic, Ragavan Rudran, Maja Didic

 

Askholm, Bispebjerghjemmet, Bispebjerg Terrasser, Dybbølhus, Fynshuse, Sjællandshuse, Teglværkshavnen.    

Chefkonsulent:          Anne Mette F. Svendsen

Driftschef:                  Adam Vangtorp

Sekretær:                  Anette Lærkesen

Økonomimedarb.:     Jeanne Pedersen

 

Elleparken, Herlevhuse, HerlevÅhuse, Lykkebo, På Sporet, Skyttevænget, Valbyholm

Chefkonsulent:          Niels B. Rasmussen

Driftschef:                  Viggo Stræm Børsting

Sekretær:                  Gitte Nielsen

Økonomimedarb.:     Marie Louise Kielberg-Bæk

 

Tingbjerg I- V, Tingbjerghjemmet, Utterslevhuse.

Chefkonsulent:          Claus Robl

Driftschef:                  Per Jørgensen

Sekretær:                  Anette Lærkesen

Økonomimedarb.:     Kirstine Marie Østerhaab
 

Absalonhus, Saxobo, Stefansgården, Sølund Ungdomsboliger, Vesterbo.

Chefkonsulent:          Michael Willer-Jensen

Driftschef:                  Jette Sangaard

Sekretær:                  Anette Lærkesen

Økonomimedarb.:     Jeanette Dongsted